Домой Новости России Тур Даун Андер-2019. Этап 6

Тур Даун Андер-2019. Этап 6

Тур Даун Андер-2019. Этап 6
 

McLaren Vale — Willunga Hill, 151,5 км

 

 

1

 

Richie Porte (Aus) Trek — Segafredo

 

3:30:14

 

 

2

 

Wout Poels (Ned) Team Sky

 

0:00:00

 

 

3

 

Daryl Impey (Rsa) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

4

 

Rohan Dennis (Aus) Bahrain — Merida

 

0:00:03

 

 

5

 

Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team

 

0:00:06

 

 

6

 

Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb

 

0:00:10

 

 

7

 

Michael Woods (Can) Team EF Education First

 

0:00:15

 

 

8

 

Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates

 

0:00:17

 

 

9

 

Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data

 

 

 

 

10

 

Dries Devenyns (Bel) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

11

 

Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

12

 

Ryan Gibbons (Rsa) Team Dimension Data

 

0:00:20

 

 

13

 

Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

14

 

Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain — Merida

 

 

 

 

15

 

Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates

 

 

 

 

16

 

George Bennett (Nzl) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

17

 

Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates

 

0:00:30

 

 

18

 

Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky

 

 

 

 

19

 

Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team

 

0:00:41

 

 

20

 

Jai Hindley (Aus) Team Sunweb

 

0:00:43

 

 

21

 

Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data

 

 

 

 

22

 

Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:00:48

 

 

23

 

Gregor Mühlberger (Aut) Bora — Hansgrohe

 

0:00:51

 

 

24

 

Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama — FDJ

 

0:00:53

 

 

25

 

Michael Storer (Aus) Team Sunweb

 

 

 

 

26

 

Steve Morabito (Sui) Groupama — FDJ

 

 

 

 

27

 

Chris Harper (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

28

 

Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

29

 

Jay McCarthy (Aus) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

30

 

Robert Gesink (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

31

 

Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain — Merida

 

0:00:59

 

 

32

 

Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto — Soudal

 

 

 

 

33

 

Victor De La Parte (Esp) CCC Team

 

 

 

 

34

 

Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

35

 

Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

36

 

Dylan Sunderland (Aus) UniSA-Australia

 

0:01:09

 

 

37

 

Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

38

 

Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale

 

0:01:27

 

 

39

 

Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale

 

0:01:35

 

 

40

 

Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

41

 

Peter Stetina (Usa) Trek — Segafredo

 

0:01:56

 

 

42

 

Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain — Merida

 

 

 

 

43

 

Cameron Meyer (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:02:01

 

 

44

 

Kenny Elissonde (Fra) Team Sky

 

0:02:04

 

 

45

 

Miles Scotson (Aus) Groupama — FDJ

 

0:02:54

 

 

46

 

Rafael Valls Ferri (Esp) Movistar Team

 

0:02:56

 

 

47

 

Tomasz Marczynski (Pol) Lotto — Soudal

 

 

 

 

48

 

James Whelan (Aus) Team EF Education First

 

0:03:05

 

 

49

 

Nicholas White (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

50

 

Kilian Frankiny (Sui) Groupama — FDJ

 

 

 

 

51

 

Lars Ytting Bak (Den) Team Dimension Data

 

 

 

 

52

 

Michael Valgren Andersen (Den) Team Dimension Data

 

 

 

 

53

 

Adam Hansen (Aus) Lotto — Soudal

 

 

 

 

54

 

Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama — FDJ

 

 

 

 

55

 

Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

56

 

Léo Vincent (Fra) Groupama — FDJ

 

 

 

 

57

 

Jarlinson Pantano Gomez (Col) Trek — Segafredo

 

0:03:12

 

 

58

 

Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo — Visma

 

0:04:44

 

 

59

 

Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team

 

0:04:52

 

 

60

 

Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates

 

 

 

 

61

 

Daniel Oss (Ita) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

62

 

Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team

 

 

 

 

63

 

Heinrich Haussler (Aus) Bahrain — Merida

 

 

 

 

64

 

Hector Carretero (Esp) Movistar Team

 

0:05:00

 

 

65

 

Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team

 

0:05:36

 

 

66

 

Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

67

 

Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team

 

 

 

 

68

 

Alberto Bettiol (Ita) Team EF Education First

 

 

 

 

69

 

Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

70

 

Luke Rowe (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

71

 

Roger Kluge (Ger) Lotto — Soudal

 

0:05:40

 

 

72

 

Michael Mørkøv (Den) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

73

 

Scott Davies (Gbr) Team Dimension Data

 

 

 

 

74

 

Ivo Oliveira (Por) UAE Team Emirates

 

 

 

 

75

 

James Knox (Gbr) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

76

 

Lukasz Owsian (Pol) CCC Team

 

0:05:41

 

 

77

 

Joseph Rosskopf (Usa) CCC Team

 

 

 

 

78

 

Marco Haller (Aut) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

79

 

Ayden Toovey (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

80

 

Patrick Bevin (Nzl) CCC Team

 

 

 

 

81

 

Lachlan Morton (Aus) Team EF Education First

 

0:05:46

 

 

82

 

Michael Hepburn (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:05:53

 

 

83

 

Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

84

 

Luke Durbridge (Aus) Mitchelton — Scott

 

 

 

 

85

 

William Clarke (Aus) Trek — Segafredo

 

0:06:00

 

 

86

 

Michael Potter (Aus) UniSA-Australia

 

0:07:00

 

 

87

 

Caleb Ewan (Aus) Lotto — Soudal

 

 

 

 

88

 

Mathew Hayman (Aus) Mitchelton — Scott

 

0:07:02

 

 

89

 

Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama — FDJ

 

 

 

 

90

 

Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates

 

0:07:18

 

 

91

 

Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo — Visma

 

0:07:30

 

 

92

 

Cees Bol (Ned) Team Sunweb

 

 

 

 

93

 

Ryan Mullen (Irl) Trek — Segafredo

 

 

 

 

94

 

Jason Lea (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

95

 

Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale

 

0:08:30

 

 

96

 

Thomas De Gendt (Bel) Lotto — Soudal

 

0:09:13

 

 

97

 

Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

98

 

Adam Blythe (Gbr) Lotto — Soudal

 

0:09:41

 

 

99

 

Peter Sagan (Svk) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

100

 

Koen De Kort (Ned) Trek — Segafredo

 

 

 

 

101

 

Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates

 

 

 

 

102

 

Christian Knees (Ger) Team Sky

 

 

 

 

103

 

Nico Denz (Ger) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

104

 

Nicholas Dlamini (Rsa) Team Dimension Data

 

 

 

 

105

 

Owain Doull (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

106

 

Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

107

 

Oscar Gatto (Ita) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

108

 

Maciej Bodnar (Pol) Bora — Hansgrohe

 

 

 

 

109

 

Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

110

 

Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First

 

 

 

 

111

 

Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team

 

 

 

 

112

 

Jakub Mareczko (Ita) CCC Team

 

 

 

 

113

 

Tom Scully (Nzl) Team EF Education First

 

 

 

 

114

 

Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

115

 

Lukas Pöstlberger (Aut) Bora — Hansgrohe

 

0:13:28

 

 

116

 

Marcel Sieberg (Ger) Bahrain — Merida

 

0:13:41

 

 

117

 

Phil Bauhaus (Ger) Bahrain — Merida

 

 

 

 

118

 

Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo — Visma

 

 

 

 

119

 

Kiel Reijnen (Usa) Trek — Segafredo

 

 

 

 

120

 

Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky

 

 

 

 

121

 

Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

122

 

Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA-Australia

 

 

 

 

123

 

Elia Viviani (Ita) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

124

 

Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck — Quick Step

 

 

 

 

125

 

Szymon Sajnok (Pol) CCC Team

 

 

 

 

126

 

Jens Debusschere (Bel) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

127

 

Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale

 

 

 

 

128

 

Nathan Haas (Aus) Team Katusha — Alpecin

 

0:24:16

 

 

129

 

Alex Dowsett (Gbr) Team Katusha — Alpecin

 

 

 

 

DNF

 

Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team

 

 

 

 

DNF

 

Daniel McLay (Gbr) Team EF Education First

 

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here